5 éve alakult meg az ERDŐJÁRÓK KLUBJA

 

Amikor 2005 év elején férjemmel elhatároztuk, hogy megpróbáljuk elindítani a csoportos túrázást Nagyvenyimen, bíztunk benne, hogy sok embert fog érdekelni. Most már elmondhatjuk, hogy sikerült!

2005 tavaszán tettünk két próbatúrát, és a két túra sikerén felbuzdulva ősszel, 2005. szeptember 7-én Rozbora Piroska támogatásával a művelődési házban létrehoztuk a Nagyvenyimi Erdőjárók Klubját 31 fő alapító taggal !

Az első klubtúrát a Bakonyban, az Úrkút – Kab-hegy – Nagyvázsony útvonalon tettük meg 36 fő részvételével, nagyrészt szakadó esőben.( Ez nem vette kedvét a túrázóknak, mert a következő túrán még többen voltunk !)

 

Nem volt tervezve az egybeesés, de most két hete ugyan erre a vidékre látogattunk: a Balatonhenye – Szentjakabfai-erdő – Nagyvázsony túrát jártuk végig 48-an. Erre a tényre e cikk írása közben döbbentem rá, de tudjuk, hogy véletlenek nincsenek…

A 2005-ös év végéig 50 aktív klubtagunk lett, és ez a létszám az elmúlt évek alatt folyamatosan 70 fő fölött maradt. Volt aki csak egy évig volt tag, de a 2005-ös csapatból 35-en még most is Erdőjárók! Ez a stabilitás és a csapat aktivitása arra bíztatott bennünket, hogy 2008. december 13-án az akkori tagságunk felnőtt tagjaival – több mint 60 fő – az egyszerű helyi klubból önálló egyesületté alakultunk. A már ismert és „bejáratott” nevünket megtartva az "ERDŐJÁRÓK KLUBJA TERMÉSZETBARÁT EGYESÜLET" nevet vettük fel.

Az elmúlt évek alatt Hazánk szinte minden szegletébe eljutottunk. A tavasszal és ősszel 2-3 hetente megrendezett egynapos túrák alkalmával a közelebbi helyekre látogattunk: a Mezőföld, a Mecsek, a Szekszárdi-dombvidék, a Balaton-felvidék, a Bakony, a Sokoró, a Gerecse, a Vértes, a Velencei-hegység, a Pilis, a Visegrádi-hegység, a Budai-hegység, a Börzsöny és a Cserhát tájait jártuk, csúcsait másztuk meg. A félévente egyszer tartott hosszúhétvégés kirándulások alkalmával a távolabbi helyszínek voltak célpontjaink: a Kemeneshát, a Bükk, Aggtelek környéke, a Karancs-Medves vidéke, az Őrség, Badacsony környéke, a Villányi-hegység és az Ormánság, a Mátra és legutóbb a Somló vidéke. Minden túrán arra törekszünk, hogy a természet mellett az utunkba eső kulturális és történelmi látnivalókat is megnézzük, a műemlékeket is megcsodáljuk, bepillantást nyerjünk a helyi emberek életébe, belekóstoljunk a helyi ízekbe. A túrák és a többnapos kirándulások sikerei arra ösztönöztek bennünket, hogy lépjünk tovább: menjünk határainkon túlra is illetve a túrázás más szakágait is gyakoroljuk. Így az elmúlt három nyáron 6-9 napos utakon vettünk részt Dél-Erdélyben és a Felvidéken, vízitúrán a Mosoni-Dunát, a Bodrogot és a Szigetköz ágait jártuk be kenuinkkal, körbebicikliztük a Balatont illetve földalatti kúszó-mászós barlangtúrákon vettünk részt.

Aki meg szeretné nézni az öt év túrái során készült fotókat, vagy a klubunk elmúlt történéseire kíváncsi, az a www.erdojarokklubja.hu honlapon megteheti. A klubtagságra a kedvtelés mellett jellemző a közösségi munkában való részvétel is.

A 2008-as év folyamán kialakítottunk egy összesen 30 km hosszú, zöld sávval jelölt túraútvonalat a venyimi önkormányzat támogatásával Nagyvenyim – Mélykút – Mezőfalva – Ménesmajor – Nagykarácsony szakaszon. Ezen az útvonalon, három távon minden év december első hétvégéjén megrendezzük a „Mezőföldi Mikulás” teljesítménytúrát több száz indulóval, ahol a teljes tagság segítségére szükség van. Ezúton is megköszönöm a tagoknak a hozzáállásukat és az önkormányzatnak a jelentős pénzbeli támogatást. Már négyszer megtartottuk a községi farsangi bált, aminek minden alkalommal nagy sikere volt. Reméljük, hogy a jövőben is így lesz. Önkéntes munka keretében az év közbeni túrák mellett havi egy szombat délelőtt a venyimi templompark (arborétum) gondozásában próbáltunk segíteni, ki mikor ért rá.

Nagyon fontos ténynek gondolom, hogy a túrán résztvevők között soha különösebb ellentmondás, veszekedés nem alakult ki, pedig vannak közöttünk hitetlenek és hívők, jobb ill. baloldalra húzók egyaránt. Ellenben sok új kapcsolat alakult ki: olyan családok illetve házaspárok járnak együtt – a klubrendezvényeken kívül is – nyaralni, kirándulni, akik előtte nem is ismerték egymást. Sokan azt mondják, azért nem mernek eljönni velünk, mert egy kialakult csoport van, és nem illenek bele. Ez nem igaz, hiszen szinte minden túrán van „idegen” résztvevő, és jól érzi magát, ezért bíztatok mindenkit, aki érez magában erőt és kitartást, hogy jöjjön velünk túrázni!

Összegezve az elmúlt öt évet megállapíthatjuk, hogy sikeres egyesületté váltunk, és úgy gondolom, hogy az Önök, a Ti aktív részvételetekkel a jövőben még több embert megmozgató , még változatosabb programokat fogunk közösen csinálni az egészségünk, testi és szellemi frissességünk érdekében. Bízom benne, hogy hasonlókról tudok majd beszámolni 5 év múlva is!

Németh Lászlóné

az Erdőjárók Klubja Természetbarát Egyesület egyik alapítója és vezetőségi tagja